Zahlceni vlnou soudních sporů: Johnson & Johnson použije trik a podá návrh na bankrot
Pátek 12. listopadu 2021, 13:49


Johnson & Johnson je díky své vakcíně Covid jednou z největších a nejziskovějších farmaceutických společností na světě. I tak nyní gigant vyhlásí bankrot ve státě Severní Karolína. Je za tím trik, který má zabránit výplatám kompenzací.

Za odkazy na této stránce může FOCUS Online obdržet provizi od prodejce, např. u těch, kteří jsou označeni . Více informací


Obchodní čísla Johnson & Johnsonnemohl vypadat lépe. Americký farmaceutický gigant vykázal za prvních devět měsíců letošního roku již o 8 miliard dolarů více tržeb než v předchozím roce o zhruba 16 miliard dolarů, což je zisk zhruba o 30 procent vyšší. Společnost má v současnosti hodnotu kolem 430 miliard dolarů na burze cenných papírů s hotovostními rezervami ve výši 25 miliard dolarů. Všechny hodnoty zdravé a silné skupiny.

I přesto je nyní Johnson & Johnson v úpadku. Právníci skupiny ohlásili bankrot minulý týden v americkém státě Severní Karolína. Výsledek řízení bude pravděpodobně významný pro celou burzu v USA. Protože farmaceutický gigant se svým bankrotem snaží vyhnout miliardovým kompenzačním platbám. Johnson & Johnson k tomu používá právní trik, který byl dosud uznáván pouze v několika státech USA – a dokonce i tam je velmi kontroverzní. Postup tedy vysílá důležitý signální efekt. Azbest přidaný do dětského prášku

V podstatě jde o toto: V roce 2015 soud v St. Louis shledal, že bylo prokázáno, že ženy byly vystaveny vyššímu riziku rakoviny vaječníků z určitého dětského prášku, který Johnson & Johnson prodává po celá desetiletí. Prášek také denně používalo k hygieně mnoho dospělých žen. Mnozí onemocněli a na následky toho zemřeli. Právníci dokázali, že výrobce už desítky let věděl, že mastek v prášku je někdy kontaminován azbestem – přesto produkt nadále prodával a dokonce zacílil reklamu speciálně na chudé skupiny lidí v USA, které byly většinou nejsou tak informováni o zdravotních rizicích produktů. Od prvního soudního rozhodnutí je Johnson & Johnson zavalena vlnou žalob. Žadatelé musí prokázat, že dotyčný dětský zásyp užívali pravidelně, a proto se u nich rozvinula rakovina. 38 000 obětí zažalovalo výrobce a jejich počet může v příštích letech a desetiletích výrazně vzrůst. Rakovina totiž může propuknout za pár desítek let.

Pro Johnson & Johnson je to především drahé. Společnost se snaží vyhnout placení odškodnění v jakémkoli soudním sporu, ale i když vyhraje, právní náklady jsou vysoké. Na začátku letošního roku měla skupina vyplatit 2,5 miliardy dolarů – částka se může výrazně zvýšit. Nabídka na urovnání všech právních sporů za dodatečnou platbu ve výši 4 miliard USD byla neúspěšná.

Použití právního triku k minimalizaci odškodnění Johnson & Johnson se tedy nyní uchýlili k triku známému jako „Texas Two-Step“. V prvním kroku se skupina v jihoamerickém státě rozdělila na mnoho malých společností. Většina z nich byla poté opět spojena jako Johnson & Johnson. Několik z nich od té doby založilo novou společnost s názvem LTL Management. Váš jediný obor podnikání: Právní spor proti dětskému pudru.

Logicky jde o velmi špatný byznys. LTL nemá šanci na ničem vydělat. Advokáti Johnson & Johnson tedy přesunuli sídlo LTL do Severní Karolíny, jednoho z mála států, které uznávají Texas Two-Step, a nyní vyhlásili bankrot. Mateřská společnost již dříve účtovala LTL dvě miliardy dolarů, které jsou nyní k dispozici pro kompenzační platby - méně než dříve a jen polovinu toho, co Johnson & Johnson dříve nabídl obětem.

Ještě lépe: Zákon o úpadku zajišťuje, že všechny procesy jsou aktuálně pozastaveny. Podle zákona by LTL měla nyní využít čas k převodu veškerého svého majetku - tedy oněch dvou miliard dolarů - do fondu, ze kterého by se řešily i všechny budoucí soudní spory.

Johnson & Johnson

144,20 EUR +1,76 (+ 1,24 %) Tradegate


Pro Johnson & Johnson to nejenže zlevňuje společnost. Je také možné plánovat. Zaplacení dvou miliard dolarů jako odškodnění je strmé i pro farmaceutického giganta. Horší by ale bylo, kdyby v budoucnu na skupinu přišla řada dnes ještě neznámých žalob a plateb. Teoreticky by mohl za dětský zásyp platit dalších 50 let nebo déle. Představenstvo J&J by takovou nejistotu určitě zvládlo, ale investorům a akcionářům se to vůbec nelíbí.

O zákonnosti bankrotového triku musí rozhodnout soud Vyhlásit bankrot, aby se zabránilo odškodnění, je starý klobouk. V USA toho v minulosti v souvislosti se škodami způsobenými azbestem využívalo mnoho firem. Pak ale vždy zkrachovala celá firma. Novinkou v J&J je, že skupina outsourcuje své právní spory vlastní podspolečnosti a umožňuje jí zkrachovat .

Zda se z toho farmaceutický gigant dostane, zatím není jasné. Právníci obětí už právní trik zažalovali. Na nejnižší úrovni dosáhla J&J dílčího úspěchu. Všechny soudní spory ohledně dětského pudru byly na 60 dní zastaveny. Případem se však nyní musí zabývat další vyšší instance v hlavním městě Severní Karolíny Charlotte. "Texas Two-Step" nikdy nebyl přezkoumán americkým soudem. Pokud to soudce v tomto případě povolí, mohly by se ho dovolat i další společnosti a postupovat obdobně. Ale i kdyby to J&J prošlo, pro napodobitele to může být těžké. Demokratičtí kongresmani již předložili návrh zákona, který tuto praxi celostátně zakáže. Vzhledem k tomu, že demokraté mají v současné době většinu v americkém parlamentu, nezbývá jim, než přesvědčit vlastní stranu, aby s kontroverzní praxí skončila.


zdroj

https://www.focus.de/finanzen/boerse/aktien/us-pharmariese-warum-johnson-johnson-insolvenz-angemeldet-hat-ohne-im-geringsten-insolvent-zu-sein_id_24417710.html

927 zobrazení0 komentář